Simona Halep

Meci dificil între Simona Halep și Magdalena Frech! Cum s-a terminat?

"în Știri" by

Astăzi, la ora 16:00, Simona Halep a întâlnit-o pe Magdalena Frech pentru un loc în semifinale. Meciul a fost redat pe Digi Sport 1 și în format video și live text pe digisport.ro. Un meci dificil este anticipat de Simona împotriva unei „jucătoare ce nu dă greș”.

Simona – Magdalena Frech, Live Video ora 16:00, Digi Sport 2

Până acum, poloneza de 22 de ani, având numarul 174 WTA, a reușit să le învingă în primul tur pe Arantxa Rus cu 6-3, 2-6, 6-4 și pe Gabrriela Ruse cu 7-6, 6-3. Aceasta a mai învins o româncă, atunci când a trecut de calificări, pe Irina Bara în trei seturi, 2-6, 6-3, 6-1.

,,M-am uitat la meciul dinaintea mea, a jucat un meci foarte lung și foarte strâns. Este o jucătoare care luptă foarte mult. Nu cred că lovește foarte puternic, dar nu greșește, ceea ce e complicat”, a declarat Simona pentru Digi Sport despre adversara de azi.

Aproape cinci ore pe teren în două meciuri de simplu a stat Simona Halep în Praga.

În turul inaugural, a stat pe teren două ore şi jumătate în înfruntarea cu Polona Hercog, 6-1, 1-6, 7-6 (3),iar joi, a avut parte de un meci lung, cu Barbora Krejcicovka, 3-6, 7-5, 6-2, 1-6, 7-6 (3).

După circa şase luni de pauză, cauzată de pandemie, pentru Simona, acestea sunt primele sale meciuri jucate la simplu. De asemenea, astăzi, Irina Begu va continua meciul de ieri cu Leonie Kung, 6-7 în primul set (ora 12:00, Digi Sport 1), şi Ana Bogdan o va întâlni pe Kristina Pliskova (ora 12:00, Digi sport 2). Turneul de la Praga fiind dotat cu premii de 202.000 dolari.

Halep merge în semifinale după o victorie scurtă, în 2 seturi. I-a lăsat adversarei doar 2 jocuri în primul set.