Ana Bogdan, punct pentru România la Fed Cup în lupta cu Rusia! Șansele de calificare revin!

"în Sport" by

A început barajul pentru FED Cup, unde România întâlnește Rusia, fără Simona Halep. Primul meci din cadrul barajului s-a disputat între Gabriela Ruse și Ekaterina Alexandrova. Turneul final se va disputa la Budapesta, iar țările calificate sunt Ungaria (țara gazdă) și Franța.

Ana Bogdan (90 WTA) a învins-o pe Ekaterina Kudermetova în al doilea meci de baraj de la Fed Cup! Rusoaica a pierdut greu în fața Anei Bogdan, ducând setul doi la tie-break, pe care l-a câștigat și a revenit în cursă.

Pe motivul oboselii, Ekaterina a cedat atacurilor româncei și a pierdut ultimul set 6-1. Astfel se stabilește egalitatea între România și Rusia: 1-1. Duelul s-a încheiat cu scorul de 6-3/6-6 (7)/6-1 (2-1).

sursa foto: GSP

Peterlin Cristian-Raul are 18 ani, studiază la Colegiul Național „Andrei Mureşanu” elev în clasa a XII-a, profil filologie. Este pasionat de teatru şi de misterele istoriei. Apreciază arta și filmele vechi.